„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.  Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości                    o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Harcerze i zuchy z 28 Drużyny Harcerskiej uczestniczyli w wojewódzkich obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości te odbywały się w Toruniu. W obchodach brało udział ok 800 harcerzy.Brodniccy harcerze wyjeżdżali o godz 3.15, żeby uczestniczyć w uroczystym apelu o godz. 4.45 - w godzinie wybuchu wojny.

28 Drużyna Harcerska "Leśne Duchy" działa przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 w Brodnicy. Funkcjonuje od 3 lat. W drużynie jest 28 zuchów i harcerzy w wieku od 8 do 14 lat. Drużynę prowadzi hm. Aldona Żurańska.

28 DH "Leśne Duchy" w dniach 19-23.08.2019 przebywała na obozie swojej drużyny na Mazurach. W obozie brało udział 26 zuchów i harcerzy w wieku od 8 do 14 lat. Wszyscy mieszkali pod namiotami w Gospodarstwie Agroturystycznym w miejscowości Lutry.

W dniach 17-30.06.2019 grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami była na turnusie rehabilitacyjnym w Polańczyku. Wszyscy korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych oraz pięknej okolicy tej uzdrowiskowej miejscowości. Czas ten był spędzony bardzo aktywnie. Udało się wszystkim przejść Połoninę Wetlińską.