Od jesieni 2018r nasza szkoła uczestniczy w projekcie Erasmus+ „Checkmates-Chessmates!”, który promuje grę w szachy i inne gry logiczne. Ze względu na pandemię, ostatnie zaplanowane spotkanie odbyło się wirtualnie, w dniach 17-21 maja. Spotkanie zostało zorganizowane przez partnerską szkołę z Malagi w Hiszpanii i brały w niej udział wszystkie uczestniczące w projekcie szkoły:  Polski, Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Węgier i Bułgarii.

 

Naszą szkołę reprezentowała grupa 14 uczniów z kl. VI i VII. Każdy dzień rozpoczynał się spotkaniem online, potem następowała praca w grupach, a na koniec wszystkie szkoły prezentowały rezultaty swojej pracy i dzieliły się wrażeniami. W naszej szkole w zadania zaangażowały się też inne klasy z wychowawcami oraz świetlica szkolna.

 

Program poświęcony był szachom i sztuce, a wyglądał następująco:

 

Dzień 1: każda szkoła zaprezentowała siebie, swoje miasto i kraj. Uczestnicy „zwiedzili” szkołę w Maladze i Malagę, poznali jej historię, a także poznali postać najbardziej znanego artysty, pochodzącego z Malagi – Pabla Picasso. Uczniowie naszej szkoły przygotowali portrety w stylu Picasso, figury szachowe i ciekawą prezentację ze zdjęciami zmienionymi w obrazy.

 

Dzień 2: uczestnicy poznali historię oraz podstawowe wiadomości o Hiszpanii oraz wykonali trójwymiarowe zamki szachowe. Część młodszych uczniów przygotowała dla swoich mam trójwymiarowe laurki.

 

Dzień 3: gospodarze przedstawili nam swoje  „Top 10” na temat Hiszpanii. Uczniowie przygotowali motywujące hasła na plakatach, szachownicach, a nawet na... drabinie.

 

Dzień 4: poznaliśmy więcej wiadomości o kulturze Hiszpanii, znanych artystach i muzyce. Później przyszedł czas na rakiety – wystarczyły plastikowe butelki, pompka do roweru, trochę wody i ...stojaki na choinki. Frajdy było co niemiara, a niektóre starty i loty były naprawdę imponujące.

 

Dzień 5: przyszła pora na „sprawdzian” ze znajomości szachów i krajów uczestniczących w projekcie. Nasza drużyna przez chwilę była nawet na I miejscu w quizie „Kahoot”. Później była chwila refleksji, dyplomy za uczestnictwo, szachowy tort i upominki. Był też czas na grę w ciekawe planszówki i inne gry. A na sam koniec... uczniowie zorganizowali sobie turniej szachowy.

 

Oglądając piękne zdjęcia z Hiszpanii, wszyscy nieco żałowaliśmy, że nie udało się nam wyjechać i doświadczyć jej na własnej skórze. Niemniej jednak, było to bardzo ciekawe doświadczenie.