Zielona Szkoła zaczęła się cieszyć coraz większą popularnością wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy. Zielona Szkoła – to pobieranie nauki i realizowanie celów edukacyjnych poza miejscem stałego zamieszkania.

Już po raz drugi w tym roku szkolnym uczniowie tej szkoły brali udział w tego typu pozaszkolnych zajęciach. Tym razem uczniowie klas piątej i szóstych pod opieką swych wychowawców: Aleksandry Neumann, Adama Szymańskiego, Marzanny Kłosowskiej i Joanny Ziemlewskiejo wybrali się do Domu Wczasów Dziecięcych , który znajduje się w uzdrowiskowej miejscowości Duszniki -Zdrój.
Podczas pobytu uczniowie brali udział w wielu różnorodnych zajęciach , które kładły nacisk na
edukację ekologiczną i regionalną, promowanie zdrowia i aktywnych form wypoczynku oraz na wspomaganie wychowania.

Uczestnicy Zielonej Szkoły mieli możliwości poznania najbardziej atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy i unikalnych w skali europejskiej :Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju , Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej, Muzeum Zabawek w Kudowie- Zdroju , skansenu ,,Szlaku Ginących Zawodów” ,Twierdzy w Kłodzku i MiniEurolandu. Dzięki pobytowi w Muzeum Papiernictwa uczniowie nauczyli się własnoręcznie wytwarzać arkusze papieru czerpanego, poznali wiele ciekawostek na temat papieru, dowiedzieli się, co to jest papier słoniowy oraz obejrzeli wystawę prezentującą wszechstronne zastosowanie papieru.

 

Równie atrakcyjny okazał się pobyt w Dworku Chopina, gdzie uczniowie wysłuchali prelekcji na temat najbardziej znanego polskiego pianisty- Fryderyka Chopina oraz jego utworów muzycznych, a następnie wzięli udział w konkursie wiedzy na ten temat.

 

Podczas spaceru na Jamrozową Polanę dotarli Centrum Polskiego Biathlonu , gdzie poznali dyscyplinę olimpijską ,,biathlon”, zasady jej uprawiania oraz wędrowali stokiem Gór Orlickich , a dla zdrowia w Pijalni znajdującej się w Parku Zdrojowym – pili wodę mineralną.

 

Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak Muzeum Zabawek w Kudowie- Zdroju. To magiczne miejsce, gdzie dzieci ze zdumieniem i radością „odkrywały” zabawki rodziców i dziadków, a opiekunowie przeniesli się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.

 

W tym muzeum można byłoz zobaczyć kilkutysięczna, największą w Polsce wystawę zabawek. Zaprezentowane zostały prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.

 

Uczestnicy Zielonej Szkoły ujrzeli teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Mogli także poczuć się jak uczniowie dawnej szkoły,zasiadając w ławkach w miniklasie szkolnej sprzed 50 lat. Tym razem to zabawka stała się produktem edukacyjnym, mającym decydujący wpływ na kształtowanie rozwoju młodego człowieka. Uczniowie uświadomili sobie, że zabawki odzwierciedlają epokę, w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenia historyczne. Sprawiają nie tylko radość i rozbudzają wyobraźnię, ale uczą i są dobrem ogólnoświatowym.

 

Żywa lekcja historii zaś miała miejsce w Twierdzy Kłodzkiej. Tam uczniowie poznali historię tego miejsca oraz warunki, w jakich żyli żołnierze w twierdzy, podczs odywania 20-letniej służby, zaś historię i ciekawostki o zabytkach ziemi kłodzkiej oraz o znanych europekskich budowlach mogli poznać w MiniEurolandzie.

 

Zaś na Szlaku Ginących Zawodów poznali dawne zawody oraz dawne narzędzia pracy.Lepili samodzielnie garnki, mełli ziarna na mąkę, degustowali swojski chleb wypiekany według dawnej receptury.

 

Uczestnicy Zielonej Szkoły wybrali się także na pocztę, gdzie wysłali do swoich rodziców karki z pozdrowieniami.Trudno w to uwierzyć, ale dla niektórych była to pierwsza kartka wysłana w życiu. Pobyt w domu Wczasów Dziecięcych okazał się także doskonałą nauką samodzielności i wsółpracy w grupie. Uczniowie także poznali zasady kulturalnego zachowania się w restauracji i doskonalili umiejętność składania zamówień. Polecamy Zieloną Szkołę, bo ona gwarantuje naszym uczniom wszechstronny

 

rozwój, to nauka, zabawa i wypoczynek w jednym.Zapraszamy do galerii zdjęć.