Brodnicka Dwójka była głównym organizatorem (obok Nadleśnictw Brodnica, Iława, Jamy oraz Porozumienia Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy) XII edycji powiatowego konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pt. „Las bez tajemnic”.

Do leśnej „Jarzębinki” w Leśnictwie Grabiny, 21 maja 2019 r., zjechały się dwuosobowe ekipy uczestników z aż 21 szkół podstawowych z powiatów brodnickiego i nowomiejskiego. Uczestnicy przywieźli wykonany wcześniej model przestrzenny grzyba, gdyż to właśnie grzyby były wiodącym tematem tej edycji. Zadania, które stały przed młodymi ludźmi polegały na indywidualnym rozwiązaniu testu wiedzowego oraz drużynowym rozpoznawaniu konkretnych grzybów na podstawie przygotowanych zdjęć.

Na wszystkich czekało wiele atrakcji: pokaz pracy pilarzy i zrywki drewna, prezentacja sygnałów łowieckich, broni myśliwskiej oraz stały punkt konkursu – strzelanie z wiatrówki. Dla ciała zaś były kiełbaski i kaszanka z grilla, grochówka i pyszne ciasto upieczone przez rodziców  brodnickiej Dwójki.

Podczas konkursu rozbrzmiewały sygnały łowieckie w wykonaniu Pana Tomasza Michewicza z Koła Łowieckiego „Darz Bór” Jabłonowo,  rozpoczynające i podkreślające ważne momenty spotkania.

Oceny prac dokonało siedmioosobowe jury, które wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce   Szkoła Podstawowa w Marzęcicach

II  m-ce     Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Brodnicy

III m-ce     Szkoła Podstawowa nr 4 w Brodnicy

Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kleczka i Janek Olszewski, których przygotowywała Pani Beata Godlewska.

Za najlepiej rozwiązany test jedna osoba otrzymuje tytuł „Czarodzieja lasu”, który w tym roku przypadł Jakubowi Piotrowiczowi z Marzęcic.

Zarówno nagrody, jak i wszystkie dodatkowe atrakcje podczas konkursu są możliwe dzięki hojności sponsorów, którymi w tym roku byli: Nadleśnictwa: Brodnica, Iława i Jamy, Pan Paweł Szramka Poseł na Sejm RP, Pan Ryszard Bober Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Gmina Biskupiec Pomorski, Gmina Brodnica, koła łowieckie: „Pełnia” Łąkorz, „Osa” Toruń, „Pracowników MSZ” Warszawa, „Szarak” Brodnica, „Jarząbek” Brodnica, „Bażant” Nieżywięć, „Szron” Kurzętnik,  Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu, Panowie: Zdzisław Fiszer, Zbigniew Socha, Jacek Piersa, Stanisław Miszkiewicz, Pani Justyna Rumińska – pensjonat Dworek Polski, Starostwa Powiatowe w Brodnicy i Nowym Mięście Lubawskim, Urząd Miejski w Brodnicy, Zakład Usług Leśnych Stanisław Filarski, Zakład Budowlano – Produkcyjny WESTER BUD oraz firma COFRESCO POLSKA.

Wszystkim ofiarodawcom pięknie dziękujemy.

Konkurs „Las bez tajemnic” ma formułę pikniku, gdzie po wysiłku umysłowym  jest możliwość miłego spędzenia czasu i zdobycia wiedzy podczas przygotowywanych co roku rozmaitych pokazów.

Tutaj nikt nie przegrywa, każdy wyjeżdża z nagrodą wybraną przez siebie. Dodatkowo szkoły wzbogacają się o pomoce dydaktyczne. W tym roku wszystkie szkoły otrzymały mikroskopy.

Zadania dla uczniów przygotowali: Panie: Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława i Hanna Grudziecka z Nadleśnictwa Jamy we współpracy z panem Janem Ciepłym z Koła Łowieckiego „Hubert” przy NIK Warszawa, a oprawę imprezy zapewniło Nadleśnictwo Brodnica, które również było gospodarzem miejsca konkursu.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym przyjaciołom, którzy czynnie i z wielkim zaangażowaniem włączają się w przygotowanie kolejnych edycji, tj. leśnikom, myśliwym i naszym sponsorom, bez których nie moglibyśmy zorganizować tej imprezy na tak wysokim poziomie.

Koordynator konkursu: Elżbieta Kapusta