„Noc Sów” już za nami

 

 

 

„Koniec zimy to najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście; sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia.”

 

Grupa miłośników ptaków, uczniów z klas V - VIII z brodnickiej Dwójki, uczestniczyła w ogólnopolskim wydarzeniu pt. „Noc Sów”,  którego pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem jest Stowarzyszenie "Ptaki Polskie".

 

Zaprosiliśmy do współpracy ornitologa, Pana Tomka Królaka, który wielokrotnie towarzyszył nam w różnych ptasich eskapadach. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.00. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób sowy słyszą i widzą, jak się odżywiają i dlaczego ich lot jest taki cichy. Ważnym elementem tej części spotkania było ukazanie zagrożeń sów i właściwych zachowań, zwłaszcza w kontakcie z młodymi ptakami. Uczniowie poznali gatunki naszych rodzimych sów. Duże wrażenie na wszystkich zrobił przedstawiony eksponat nogi, tak bardzo charakterystyczny dla drapieżnika. Z zainteresowaniem oglądano również wypluwki, pióra, dzięki którym ich lot jest prawie bezszelestny.

 

Wreszcie ruszyliśmy w ciemność… Drugą częścią wyprawy był nocny spacer po parku i nasłuchiwanie odgłosów.  Początkowo oświetlaliśmy sobie drogę nielicznymi latarkami, później i te zgasiliśmy aby nie spłoszyć ptaków. Wytworzył się niesamowity, pełen tajemniczości nastrój pomieszany z dreszczykiem emocji. Po kilku minutach marszu, gdy już nie było słychać dźwięków dochodzących z ulicy, zatrzymaliśmy się. Pan Tomek odtworzył odgłosy puszczyka (taki gatunek sów spodziewaliśmy się usłyszeć), aby przywołać sowy a my nastawiliśmy uszu wsłuchując się w ciszę.

 

Spotkania na pewno warto kontynuować w kolejnych latach, ponieważ przeżyliśmy coś nowego i tajemniczego, co pozostanie w naszej pomięci na długo.

 

Ta niezwykle ekscytująca lekcja pozwoliła wszystkim zrozumieć, jak rzadkimi ptakami są sowy, że należy je chronić.