Społeczność uczniowska  w naszej szkole  już po raz dziewiąty  włączyła się do Narodowego Czytania           - ogólnopolskiej akcji pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Z tej okazji  szkoła otrzymała okolicznościową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP upamiętniającą udział w tym ważnym wydarzeniu. 

     Podczas tegorocznej edycji wspólnie czytano  fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Szkolni aktorzy zaprezentowali też fr. tego dramatu na scenie, wcielając się w postaci bohaterów utworu. Tak więc uczestnicy spotkania mieli przyjemność podziwiać nie tylko tajemniczą Goplanę, ale i Grabca – młodzieńca odrzucającego zaloty pani Gopła. Do chaty Wdowy zawitał także Kirkor podziwiający urodę Aliny i Balladyny, a  nad wszystkim czuwali słudzy Goplany- Skierka i Chochlik. Młodzi artyści sprawili, że wszyscy z łatwością            przyjemnością przenieśli się do świata literackiego wykreowanego przez J. Słowackiego.  

     Uczestników Narodowego Czytania swą obecnością zaszczyciły pani Małgorzata Świtalska - kierownik Biura Oświaty i Sportu Urzędu Miejskiego w Brodnicy i Justyna Prajs – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury     i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy. Obecna była także  dyrekcja szkoły  - p. Ewa Hekert       i p. Anna  Berent. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że zostali zachęceni do tego, aby przeczytać ,,Balladynę’’         i poznać dalsze losy jej bohaterów. I to jest najlepsza rekomendacja, aby kontynuować tę wspaniałą  tradycję również   w przyszłości.  

 

                                                                                                               Jolanta Teodorska