„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”-

             czyli jak uczniowie klasy VIa zorganizowali

                      Dzień Tolerancji w SP nr2 w Brodnicy

 

         Nie wszyscy wiedzą , że 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To święto obchodzone jest od 1995r. z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.

          

Uczniowie klasy VIa pod kierunkiem pani Marzanny Kłosowskiej postanowili obchodzić Międzynarodowy Dzień Tolerancji w naszej szkole. Pomysł zrodził się na lekcji języka polskiego,  kiedy to uczniowie poznali wiele tekstów, mówiących o różnych rodzajach tolerancji: społecznej, religijnej, kulturowej. Stwierdzili, że to jest ważny problem i postanowili o nim głośno mówić. W czasie przerw prezentowali transparenty, na których były wypisane hasła, nakłaniające do tolerancyjnych zachowań. Transparenty wykonali samodzielnie według własnych pomysłów. We współczesnym świecie coraz częściej otacza nas odmienność, różnorodność i wielokulturowość. Różnimy się upodobaniami, pasjami, religią czy kolorem skóry. Ważne jednak jest to ,aby uświadamiać naszym uczniom , że każdy człowiek ma prawo do własnych poglądów, wierzeń czy gustów i warto szanować odmienność innych i uczyć się tolerancji od dziecka, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Chodzi o to, aby nie bać się inności, a raczej ją  zrozumieć i szanować, być wrażliwym na niesprawiedliwą krytykę i odrzucenie, spojrzeć na świat szerzej, jako na miejsce różnych kultur, które nie musza się zwalczać, ale mogą współistnieć.  I to właśnie próbowali  naszej społeczności szkolnej przekazać uczniowie klasy VI a. W tę akcję zaangażowali się także nasi #SuperKoderzy- dziennikarze przyszłości, którzy przeprowadzili wywiady z  pomysłodawcami tej akcji, zrobili zdjęcia i przygotowują się teraz do nagrania reportażu na ten temat.

Zapraszam do oglądania fotorelacji.

                                                                                                                     Marzanna Kłosowska