18 kwietnia uczniowie klasy IVa z Brodnickiej Dwójki wspólnie z rodzicami i dziadkami posadzili las. Na spotkanie przybyło około 50 osób.

Mamy coraz mniej czasu dla siebie, coraz częściej sprawy codzienne zupełnie nas zaprzątają i trudno wygospodarować chwilę, by porozmawiać, czy po prostu z sobą pobyć. Udało nam się wygospodarować trochę czasu i jak jeden mąż stanęliśmy do ciężkiej, za to jak pięknej i pożytecznej pracy. Sadzenie odbyło się w Leśnictwie Karbowo w Nadleśnictwie Brodnica, gdzie leśniczym jest Pan Tomasz Klejnowski, który zawsze bardzo życzliwie nas gości.

Spotkanie rozpoczęło się akcentem historycznym, bowiem miejscem zbiórki był parking nad Jeziorem Bachotek obok pomnika pomordowanych w czasie II wojny światowej. Odczytaliśmy treść tablicy na pomniku i krótko naświetliliśmy  historię tego miejsca. Dzieci postawiły zapalone znicze. Na jednej z tablic jest nazwisko dziadka jednego z uczniów, który zginął tu z rąk hitlerowców, toteż wszyscy chętnie odczytywali i inne nazwiska. Pan Leśniczy poinformował nas, że w sobotę zostanie odsłonięta obok pomnika tablica, która upamiętni sadzenie w tym miejscu „Lasu dla Niepodległej”, tak więc i my włączyliśmy się do tego wydarzenia.

Bogatsi duchowo udaliśmy się na powierzchnię, by wspólnie sadzić młode sosny. Wcześniej odbył się instruktaż prawidłowego sadzenia, by odpowiednio głęboko i we właściwej odległości rosły nasze drzewka. Wycisnęliśmy niejeden pot w czasie pracy, a widok dzieci, które wspólnie z mamami, babciami i dziadkami kopią dołki i sadzą las był bezcenny. Rozpiętość wiekowa była imponująca, bo obejmowała przedział od 3 do ponad 80 lat. Pogoda nam dopisała, humory również, a efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Po pracy udaliśmy się na ognisko, gdzie piekliśmy kiełbaski i można było z sobą porozmawiać i wymienić się wrażeniami. O to przecież chodziło.

Dzień spędzony na łonie natury i świeżym powietrzu, w towarzystwie rodziny i przyjaciół to wspaniałe doświadczenie i mile spędzony czas. Roześmiane twarze, uczestnicy zadowoleni z dobrze wykonanego zadania, miła rozmowa, na którą nie zawsze jest czas, pozwoliły pobyć z sobą dłuższą chwilę.

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew. To oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Tego dnia włączyliśmy się do tego przedsięwzięcia sadząc około 1600 sztuk sosny. Będzie to pomnik naszej pracy na rzecz polskich lasów.