Uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji pierwszego zadania z cyklu zajęć pt. "Śladami Anny Wazówny". Było to spotkanie z panem Piotrem Grążawskim- znanym w regionie miłośnikiem legend brodnickich, historykiem, dziennikarzem i rysownikiem. W spotkaniu wzięła udział klasa 4F, 5D oraz członkowie Szkolnego Koła Dziennikarskiego. Uczniowie na lekcjach języka polskiego poznają legendy dotyczące początków państwa polskiego, historii powstania różnych miast, stąd pomysł, aby poznali także legendy brodnickie, które, jak się okazuje, są jeszcze dzieciom mało znane. Podczas dwugodzinnego spotkania  wysłuchaliśmy opowieści na temat dziejów Brodnicy od najdawniejszych czasów. Zaproszony gość opowiadał m.in. o tym, skąd wzięła się nazwa Brodnica i jak ta nazwa zmieniała się na przestrzeni wieków. Bardzo istotnym punktem spotkania była opowieść o losach Anny Wazówny i jej związkach z naszym miastem. Pan Piotr zdradził nam kilka szczegółów z życia królewny, których próżno szukać w podręcznikach do historii. Szczególne wrażenie na uczniach zrobiła wiadomość o tym, że duch królewny do tej pory nawiedza okolice ruin zamku krzyżackiego. Dreszczyk emocji pojawił się także wtedy, gdy w opowieściach znalazły się informacje o wampirach, demonach i strzygach. Jak się okazuje istnieją one nie tylko w powieściach i filmach. Całe spotkanie było bardzo interesujące i dlatego planujemy już kolejną przygodę- tym razem chcemy wybrać się na wędrówkę po mieście, aby odnaleźć tajemnicze znaki średniowiecza, których w Brodnicy i okolicach nie brakuje.
Jeszcze raz dziękujemy panu Grążawskiemu i jesteśmy przekonani, że kolejne spotkanie będzie równie ciekawe. Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwały Anna Manelska i Ewelina Rozpierska.