W grudniu uczniowie klas czwartych uczestniczyli w czyszczeniu budek lęgowych w lesie. Prace te leśnicy wykonują poza okresem lęgowym ptaków. Zajęcia odbywały się w Nadleśnictwie Brodnica w Leśnictwie Karbowo, gdzie przewodnikiem i znawcą tematu był leśniczy Pan Tomasz Klejnowski.

Sprawdzonych zostało 19 budek, z których każda została otwarta a jej zawartość przeanalizowana. Dowiedzieliśmy się, iż nie zawsze lokatorami są ptaki. Okazało się, że niektóre były zajęte przez osy czy wiewiórkę, zdarza się jednak, że zasiedlają je nawet szerszenie lub myszy, albo wcale nie znajdują lokatora. Wiemy też, że ze względu na ilość słońca i przeważające w Polsce wiatry najlepszą stroną, z której należy powiesić budkę jest wschód lub południowy wschód. Materiałem wykorzystywanym przez ptaki do budowy gniazd są mech, pióra, sierść, czy źdźbła traw, w różnych ilościach, co odróżnia poszczególne gatunki.

Podczas zajęć w lesie wszystkie skrzynki dla ptaków, które uległy zniszczeniu zostały wymienione na nowe.

A oto wyniki naszych obserwacji: 8 budek było zasiedlonych przez ptaki, 8 było niezasiedlonych, 2 opanowały osy, 1 zamieszkała wiewiórka.

W dwóch budkach znaleziono jajka, pozostałość po lęgu, z czego w jednej nie zdążyły się już wykluć pisklęta, bo prawdopodobnie ptaki wygonione zostały przez osy, które upodobały sobie tę skrzynkę.

Jesteśmy wdzięczni Panu leśniczemu za niezwykłą i fascynującą lekcję przyrody. Z pewnością nie umknie już naszej uwadze żadna spotkana przez nas budka lęgowa dla ptaków i pilnie będziemy przyglądać się jej lokatorom, oczywiście nie zakłócając ich spokoju.

 

Nauczyciel przyrody: Elżbieta Kapusta