W dniu 3 października grupa uczniów wraz z nauczycielami brodnickiej „Dwójki” udała się w teren, by wspólnie liczyć ptaki z okazji Europejskich Dni Ptaków organizowanych corocznie przez OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). W wyprawie terenowej towarzyszył nam ornitolog, Pan Tomek Królak oraz tata naszego Franka. Wyposażeni w lornetki wyruszyliśmy na „bezkrwawe łowy”. Pomimo wiejącego wiatru dzielnie wypatrywaliśmy ptasich lotników.

Warto było się trudzić, ponieważ mieliśmy wyjątkowe szczęście, by wypatrzyć dużą liczbę ptaków. Nasza trasa była bardzo urozmaicona. Prowadziła wśród miejskich zabudowań, przez park oraz pola, przez co pozwalała na zaobserwowanie bardzo różnych ptasich lotników. Obecność naszych gości – przewodników po ptasim świecie, pozwoliła na szybkie ich rozpoznanie i policzenie. Ruchliwość ptaków i często spore ich oddalenie, daje szansę tylko wprawionemu znawcy ptaków rozpoznać je w takiej sytuacji, wykorzystując usłyszane głosy, czy ich charakterystyczne sylwetki.

Wypracowaliśmy umiejętność liczenia ptaków w stadzie lub kluczu - dziesiątkami, a jest to wspaniała metoda, szalenie ułatwiająca liczenie i w dużym stopniu eliminująca błędy. Uczestnicy wyprawy rzetelnie nanosili dane w swoich notatnikach, które zostały wysłane do OTOP.

Pokonaliśmy trasę ok. 4km. Z wyprawy tej wróciliśmy bardzo zadowoleni, ponieważ udało się zaobserwować aż 26 gatunków ptaków. Wypatrzyliśmy po drodze sarny, które z pewnością nie szukały naszego towarzystwa oraz 3 strusie w zagrodzie, które mimo, że są ptakami nie stały się obiektem liczenia, chociaż wzbudziły duże zainteresowanie i ciekawość.

Organizatorzy: Beata Godlewska, Elżbieta Kapusta

Wyniki liczenia:

Gawron 80

Gęś gęgawa 69

Sierpówka 41

Zięba 18

Bogatka 15

Trznadel 15

Szpak 12

Sójka 8

Kawka 6

Sroka 6

Szczygieł 6

Wróbel 5

Myszołów 4

Grzywacz 3

Żuraw 4

Skowronek 3

Paszkot 2

Pierwiosnek 2

Kos 2

Kruk 2

Mazurek 1

Sikora uboga 1

Dzięcioł zielony 1

Dzięcioł duży 1

Kowalik 1

Bażant 1