Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy jak co roku wzięli udział w akcji Sprzątanie świata. Akcja została przeprowadzona 20 września 2019r. Brali w niej udział uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych, a także przedszkolaki. Akcja Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, która wywodzi się z Australii.

Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, gdy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Dzięki tej akcji uczymy młodych ludzi segregacji śmieci i uświadamiamy im, że pozostawianie śmieci na terenach nie tylko  zielonych to nie tylko problem estetyczny. Rozkładające się śmieci często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Śmieci stanowią również zagrożenie dla zwierząt. Śmiertelnym niebezpieczeństwem może być dla nich - rozkładające się nawet po kilkaset lat - plastikowa butelka czy pusta puszka po konserwie. Pragniemy ,aby młode pokolenie miało świadomość, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy dbać , a losy Ziemi są w naszych rękach.

                                                                                   Marzanna Kłosowska