„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.  Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości                    o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Podczas tegorocznej odsłony akcji „Narodowe Czytanie” Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 

Osiem lektur na ósme „Narodowe Czytanie”:

1.      Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

2.      Dym – Maria Konopnicka

3.      Katarynka – Bolesław Prus

4.      Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5.      Orka – Władysław Stanisław Reymont

6.      Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7.      Sachem – Henryk Sienkiewicz

8.      Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

 

W tym roku dyrekcja, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w tę ogólnopolską akcję propagującą czytanie literatury narodowej.  Zgromadzeni w plenerze uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów „Katarynki” Bolesława Prusa w interpretacji dyrektora szkoły - pana Bogumiła Kupczyka, wicedyrektor  szkoły - pani Marzanny Kłosowskiej oraz nauczycielek naszej szkoły: pani Magdaleny Zakrzewskiej, pani Klaudii Domżalskiej, pani Ewy Dudzińskiej, pani Żanety Kuśmierz, pani Marleny Boguckiej.

Na zakończenie pan dyrektor podsumował akcję i zachęcił do dalszego odkrywania piękna i aktualności nowel polskich.

Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa, serdecznie gratulujemy!