W dniach od 12.11.- 16.11.2018r. w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli z niewielkiej miejscowości Stigiliano we Włoszech. Wspólna nauka z włoskimi uczniami stała się dla naszych uczniów nowym doświadczeniem. Dzięki temu spotkaniu uczniowie klasy VIc i Va mogli rozwijać swoje kompetencje cyfrowe. Grupa uczniów z Włoch przedstawiła polskim uczniom program komputerowy AppInventor2. Program ten przeznaczony jest do tworzenia własnych aplikacji na telefon komórkowy. Nasi uczniowie stworzyli własne aplikacje pod kierunkiem kolegów z Włoch. Natomiast uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali włoskim kolegom zagadnienia z robotyki.

Nauczyli ich zaprogramować roboty typu mBot. Uczniowie z Włoch pracowali z tymi robotami i pisali podstawowe aplikacje do programowania .Warto dodać, że klasa Va od września uczestniczy w dodatkowych zajęciach z robotyki w ramach projektu Superkoderzy Robo-matematycy i dzięki tym zajęciom mogła podzielić się swoimi doświadczeniami. W ramach tych zajęć uczniowie tworzą grę matematyczną, której pionkiem i sędzia będzie robot. Włoscy uczniowie byli zadowoleni z tych zajęć, gdyż nie znali mBotów. dodatkowo nasza szkoła otrzymała grant z Urzędu Miasta w Brodnicy na realizację działania "Od algorytmiki do robotyki, od kodowania do programowania". W ramach dofinansowania otrzymaliśmy pieniądze na zakup robotów, które mogliśmy zaprezentować gościom z Włoch. Przyjazd uczniów z Włoch był także świetną okazją do poznania włoskiej kultury, podstawowych zwrotów w języku włoskim a także podszlifowania języka angielskiego i nawiązania nowych przyjaźni. Włosi również z wielkim zainteresowaniem poznawali kulturę i kuchnię polską. Mieli okazję zwiedzić nasze miasto oraz stolicę Polski. W czasie wolnym wybrali się z naszymi uczniami do kręgielni a także rozegrali mecz piłki nożnej.

      To było bardzo owocne i udane spotkanie międzynarodowe.

 

                                                                                           Opiekunowie projektu

                                                                                           E. Kupczyk

                                                                                           M. Tułodziecki

A.    Neumann

M. Kłosowska