Dzień Ziemi 2018 był idealną okazją do przeprowadzenie podsumowania Miejskiego Konkursu Ekologicznego „ Ziemia naszym domem”, które miało miejsce w dniu 23 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Brodnicy. Uczestniczyły w nim  cztery szkoły podstawowe z naszego miasta tj. SP nr1, SP nr3, SP nr 7,SP nr 2. Szkołą, która zajęła się pierwszym etapem tego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Brodnicy wraz z organizatorkami: Wioletą Iwankowską  i Beatą Godlewską, które są jednocześnie koordynatorkami całego projektu na szczeblu miejskim. Celem konkursu było  podnoszenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności wśród dzieci i młodzieży za stan środowiska przyrodniczego w najbliższej okolicy.

Szkoły w ramach projektu miały do zrealizowania kilka zadań o charakterze ekologiczno - przyrodniczym ,między innymi Quiz wiedzy, konkurs plastyczny dla dzieci klas I –III „Sprzątaj po swoim psie”, konkurs fotograficzny „ Przyroda walczy o swoje” dla uczniów klas IV – VII, a także wykonanie gry ekologicznej i gazetki o ochronie środowiska. Ciekawym wyzwaniem było też wykonanie makiety wybiegu dla psów, która posłużyć może jako projekt  do wykorzystania go w naszym mieście. Największą atrakcją konkursu były inscenizacje o tematyce ochrony środowiska. Wzbudzały one duże zainteresowanie dzieci i młodzieży, które czuły się przez chwile jak na prawdziwej scenie teatralnej. Z naszej szkoły inscenizacja była przygotowana przez uczniów z klasy IVd, które przygotowała wychowawczyni klasy p. Marlena Bogucka. W przerwach między przedstawieniami szkół dzieci miały okazję testować gry ekologiczne  wykonane przez swoich rówieśników. Miłym akcentem była wspólna integracja przy domowych wypiekach wykonanych przez rodziców i uczniów klasy V b.  Cukierki ufundował Urząd Miasta w Brodnicy. Na tym etapie konkursu liderem wśród szkół okazała się Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy. Kolejnym etapem do podsumowania i wyłonienia zwycięskiej drużyny będzie zbiórka surowców wtórnych. Mamy nadzieję, że konkurs o tematyce ekologiczno-przyrodniczej stanie się w naszym mieście tradycją i zachęci do podejmowania praktycznych działań w celu kształtowania świadomości i dbałości o stan środowiska w naszej okolicy.