„Sowa przyleciała tu wczoraj czy przedwczoraj i zauważyła mnie. Właściwie nawet nie odezwała się do mnie, ale w każdym razie poznała mnie. To bardzo uprzejmie z jej strony.”

(A.A. Milne, Kubuś Puchatek)

W piątkowy wieczór (23 marca) grupa miłośników ptaków, uczniów klas IV z Brodnickiej Dwójki,  uczestniczyła w ogólnopolskim wydarzeniu pt. „Noc Sów”.  Odbywało się ono pod patronatem Stowarzyszenia „Ptaki Polskie”. Wzięło w nim udział 14 uczniów pod opieką Pań Elżbiety Kapusty i Eweliny Rozpierskiej. Dołączyły do grupy także dwie mamy, które również chciały przeżyć coś niezwykłego.

Zaprosiliśmy na tę okoliczność ornitologa, Pana Tomka Królaka, który wielokrotnie towarzyszył nam w różnych innych ptasich eskapadach.

Jako cel wyprawy wyznaczyliśmy park w Karbowie. Niebo było zachmurzone, ale nic nas nie zrażało. Robiło się coraz ciemniej i zimniej. W czasie wędrówki dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o biologii sów, w jaki sposób te ptaki słyszą i widzą, jak się odżywiają i dlaczego ich lot jest taki cichy. Trudno nam było zachować idealną ciszę. Uczestnicy wyprawy byli bardzo podekscytowani, ciemności rozstępowały się pod światłem latarek, dzięki którym widzieliśmy jak się poruszać. Co jakiś czas przystawaliśmy, żeby nasłuchiwać, a Pan Tomek wabił sowy, by sprowokować je do odezwania się. Niestety, ptaki milczały. Słyszane wcześniej puszczyki pochowały się przed nami i zamilkły. Na pewno nie sprzyjała ich aktywności pochmurna, wilgotna, dość chłodna noc, nie pomagał hałas, jaki czyniła tak liczna grupa.

Słychać było tylko szczekanie psów w oddali, które zaniepokoiła wędrująca grupa i przelatujące klucze gęsi. Te z kolei gęganiem chętnie komunikowały o swojej obecności w powietrzu. Pomimo ciemności wypatrzyliśmy łan kwitnących przebiśniegów, które zostały uwiecznione na zdjęciach. 

Z pewnością próby wabienia, pozwoliły cudownie wczuć się w atmosferę tej pochmurnej nocy. Przeżyliśmy coś nowego i tajemniczego. Ciemność była tak wielka, że gdyby nie światło latarek, nic byśmy nie widzieli.

Ta niezwykle ekscytująca lekcja pozwoliła dzieciom zrozumieć, jak rzadkimi ptakami są sowy i że należy je chronić.  Liczymy, iż nie była to ostatnia próba spotkania z tymi pięknymi ptakami, a zdobyta wiedza posłuży uczestnikom do samodzielnych obserwacji i nasłuchiwania.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domów już planując kolejną wyprawę.