W ogólnopolskim projekcie „Czekając na Święta... uczymy się programować”  zorganizowanym przez firmę EduSence,  w SP2 w Brodnicy wzięły udział 3 klasy: klasa IIa z wychowawczynią p. Elżbietą Kupczyk, klasa IIIb z wychowawczynią p. Justyną Lewandowską i klasa IIIc z panią Krystyną Kaźmierczak.

     Celem projektu było zainteresowanie dzieci programowaniem,   poszerzenie ich umiejętności programistycznych, wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych. Codziennie  uczniowie z ciekawością  wykonywali jedno zadanie związane z programowaniem, przypisane do danego dnia w kalendarzu adwentowym.

     Do rozwiązywania zadań użyli ozobotów, mat edukacyjnych  z  kolorowymi kubkami i kartami pracy. Powstały trasy dla ozobotów na rysunkach slalomu, Mikołaja, skarpet świątecznych, cyfrowego ślimaka,  prac plastycznych do legendy „O smoku wawelskim” i legendy „O poznańskich koziołkach” oraz wspaniały napis „Wesołych świąt” i wiele innych. Dużym powodzeniem cieszyły się zadania na macie edukacyjnej z wykorzystaniem kolorowych, plastikowych kubeczków. Na zajęciach  dzieci tez odkodowywały rysunki za pomocą graficznych dyktand. Kodowanie odbywało się także na zajęciach z wych. fizycznego. W ostatnim dniu do klas zawitał Mikołaj z prezentami. Upominki dla klasy IIa zostawił w różnych zakątkach szkoły, a drogę do nich zakodował. Dzieci dzięki kodom odnalazły prezenty.  Pomysłowy był w tym roku Mikołaj. Uczniowie klasy IIIc wykonali również plakaty na temat programowania.

     Dzięki projektowi dzieci doskonaliły pracę w grupach, uczyły się dokładności, staranności, przewidywania efektów swojej pracy, a także uczyły się  dostrzegania zależności i reguł w otaczającym nas świecie oraz kształtowały kreatywność i analityczne myślenie.

Wychowawczynie klas zamieszczały zdjęcia i relacje z wykonanych zadań na portalu społecznościowym Facebook – na grupie – „Uczymy dzieci programować”. Dziękujemy Pani Annie Świć i Panu Rafałowi Mitkowskiemu za przygotowanie projektu i opracowaniu zadań dla dzieci. Czekamy z niecierpliwością  na następne projekty z elementami programowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć z realizacji projektu.

Klasa II a - https://youtu.be/P_3DfpAPx8U

Klasa III b - http://galeria.sp2.brodnica.edu.pl/thumbnails.php?album=35

Klasa III c - http://2222sp.blogspot.com/p/czekajac-na-swieta-uczymy-dzieci.html