29 września w ramach Europejskich Dni Ptaków zorganizowano wyprawę terenową. Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część "Euro Bird Watch", akcji organizowanej przez BirdLife International w całej Europie i Azji Centralnej.  W ten jeden weekend od Norwegii po Cypr i od Portugalii po Uzbekistan ludzie wspólnie obserwują ptaki podczas jesiennej migracji.

Nasi uczniowie zaopatrzeni w lornetki wraz z opiekunami oraz specjalnie na tę okazję zaproszonym ornitologiem z Nadleśnictwa Brodnica, Panem Borysem Szpryngwald, wybrali się na pięciokilometrowy spacer.
Udało się zaobserwować, rozpoznać i policzyć 15 gatunków ptaków. Najwięcej było szpaków, ponad 100, zięb 47 oraz makolągwy ok. 30 osobników. Nasze wyniki zostały przekazane do OTOP (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków). W sumie zaobserwowaliśmy ok. 300 ptaków. Oficjalne wyniki mają się pojawić jeszcze w październiku.