Brodnicka Dwójka była głównym organizatorem (obok Nadleśnictw Brodnica, Iława, Jamy oraz Porozumienia Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy) XIII edycji powiatowego konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pt. „Las bez tajemnic”.

Do leśnej „Jarzębinki” w Leśnictwie Grabiny, w dniu 20 maja 2022 r., zjechały się dwuosobowe ekipy uczestników z aż 20 szkół podstawowych z powiatów brodnickiego i nowomiejskiego. Uczestnicy przywieźli wykonaną wcześniej planszę prezentującą warstwy lasu, gdyż to właśnie warstwy lasu były wiodącym tematem tej edycji. Zadania, które stały przed młodymi ludźmi polegały na indywidualnym rozwiązaniu testu wiedzowego oraz drużynowym rozpoznawaniu konkretnych roślin na podstawie przygotowanych zdjęć oraz przypisanie ich do konkretnej warstwy lasu..

Na wszystkich czekało wiele atrakcji: pokaz pracy pilarzy i zrywki drewna, możliwość samodzielnego piłowania przygotowanej kłody drewna, tzw. „moja-twoja”, leśne łamigłówki – na stoisku Nadleśnictwa Brodnica stały punkt konkursu – strzelanie z wiatrówki. Dla ciała zaś były kiełbaski i kaszanka z grilla i pyszne ciasto upieczone przez rodziców brodnickiej Dwójki, za co pięknie dziękujemy.

Podczas konkursu rozbrzmiewały sygnały łowieckie w wykonaniu Pana Tomasza Michewicza z Koła Łowieckiego „Darz Bór” Jabłonowo Pomorskie, podkreślające ważne momenty spotkania.

Oceny prac dokonało sześcioosobowe jury, które wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce Zespół Szkół w Pokrzydowie

II m-ce Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

III m-ce Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu

Naszą szkołę reprezentowali: Maciej Cybulski i Bartosz Rajnik, których przygotowywała Pani Beata Godlewska.

Spośród najlepiej rozwiązujących test, wybierana jest osoba, która otrzymuje tytuł „Czarodzieja lasu”. W tym roku tytuł ten przypadł dwóm osobom o tej samej liczbie punktów Antoninie Zielińskiej z ZS Pokrzydowo oraz Bartoszowi Rajnikowi z brodnickiej Dwójki. Gratulacje!

Zarówno nagrody, jak i wszystkie dodatkowe atrakcje podczas konkursu były możliwe dzięki hojności sponsorów, którymi w tym roku byli: Nadleśnictwa: Brodnica, Iława i Jamy, Senator RP Pan Ryszard Bober, W-ce Marszałek Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Zbigniew Sosnowski, Starostwa Powiatowe w Brodnicy i Nowym Mieście Lubawskim, Gminy Biskupiec Pomorski, Brodnica i Zbiczno, koła łowieckie: „Pełnia” Łąkorz, „Osa” Toruń, „Pracowników MSZ” Warszawa, „Łabędź” Brodnica, „Bażant” Nieżywięć, „Dziennikarzy” Warszawa, „Szarak” Nowe Miasto Lubawskie, Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu, Pan Zdzisław Fiszer, Pan Marek Rumiński „ZIELKOM”, Zakład Usług Leśnych Stanisław Filarski oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Karbowie.

Wszystkim ofiarodawcom pięknie dziękujemy.

Konkurs „Las bez tajemnic” ma formułę pikniku, gdzie po wysiłku umysłowym jest możliwość miłego spędzenia czasu i zdobycia wiedzy podczas przygotowywanych co roku rozmaitych pokazów.

Tutaj nikt nie przegrywa, każdy wyjeżdża z nagrodą wybraną przez siebie. Dodatkowo szkoły wzbogacają się o pomoce dydaktyczne. W tym roku wszystkie szkoły otrzymały budki lęgowe lub karmniki.

Zadania dla uczniów przygotowały Panie: Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława i Hanna Grudziecka z Nadleśnictwa Jamy a oprawę imprezy zapewniło Nadleśnictwo Brodnica, które również było gospodarzem miejsca konkursu.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym przyjaciołom, którzy czynnie i z wielkim zaangażowaniem włączają się w przygotowanie kolejnych edycji, tj. leśnikom, myśliwym i naszym sponsorom, bez których nie moglibyśmy zorganizować tej imprezy na tak wysokim poziomie.

Na zakończenie przytoczę słowa często wypowiadane przez przyjaciela konkursu Pana Kazimierza Kapuścińskiego: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

Koordynator konkursu: Elżbieta Kapusta