Szanowni Państwo,

przypominamy, że od 21 lutego, od godziny 21:00, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony stopień alarmowy CHARLIE-CRP dotyczący cyberbezpieczeństwa kraju. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, o których warto pamiętać:

Uważaj, w co klikasz

W związku z podwyższonym stopniem alarmowym prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na otrzymywane wiadomości e-mail oraz na zawarte w nich załączniki. Prosimy również o rozważne korzystanie z odnośników powiązanych z treściami sensacyjnymi odnoszącymi się do aktualnych i szeroko komentowanych zagadnień lub wydarzeń. Zalecamy szczególną ostrożność w otwieraniu wiadomości związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Może im towarzyszyć złośliwe oprogramowanie w postaci skryptów, makr czy też plików wykonywalnych.Aktualizuj oprogramowanie

Zalecamy także wykonanie aktualizacji używanego oprogramowania systemowego oraz platform antywirusowych do najnowszych wersji. Dodatkowo, w związku z ostrzeżeniem CSIRT dotyczącym wykrytych podatności w produktach Microsoft Edge oraz Google Chrome, zalecamy ich niezwłoczną aktualizację.

Zachęcamy do śledzenia aktualności i listy ostrzeżeń na stronie www.cert.pl, gdzie są publikowane i aktualizowane treści dotyczące cyberzagrożeń.

Jak chronimy sieć w szkole

Wszystkie systemy bezpieczeństwa w szkole są na bieżąco aktualizowane. Ochrona sieci komputerowej w szkole minimalizuje wpływ zagrożeń zewnętrznych na funkcjonowanie szkolnych sieci komputerowych, a nasze zaawansowane usługi bezpieczeństwa w tym trudnym czasie są w stanie zapewnić ochronę przed zdecydowaną większością cyberzagrożeń pojawiających się w sieci. Zalecamy wszystkim użytkownikom sieci komputerowej w szkole korzystanie z rozszerzonych usług bezpieczeństwa.

Ryzyko oszustwa i kradzieży

Takie sytuacje to czas zwiększonej aktywności cyberoszustów i złodziei. Zachowaj szczególną uwagę w kwestii podejrzanych e-maili, SMS-ów, telefonów czy wypłacając gotówkę z bankomatu.
Nie klikaj w załączniki czy linki, które zachęcają Cię do logowania do bankowości, podawania haseł czy wykonywania przelewów.
Nigdy nie podawaj nikomu przez internet lub telefon swoich danych osobowych, identyfikatorów, loginów ani haseł. Oszuści mogą je wykorzystać do kradzieży środków z konta.

Pamiętaj! Bank i jego pracownicy nigdy nie proszą o podanie kodu PIN lub hasła, nie prosi również o przelew pieniędzy z konta.
Nie instaluj oprogramowania i nie ściągaj aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł, szczególnie, jeżeli ktoś nas do tego namawia.
Korzystając z bankowości internetowej pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa : https://zbp.pl/dla-klientow/bezpieczne-bankowanie/bankowosc-internetowa

Uwaga na Fake newsy

Przestrzegamy przed kierowaniem się anonimowymi opiniami czy komentarzami np. z mediów społecznościowych czy forów internetowych. Radzimy, upewnij się że informacje, które otrzymałeś, pochodzą z wiarygodnego źródła.