W październiku uczniowie klas V i VI z brodnickiej „Dwójki” uczestniczyli w zajęciach terenowych.

Celem wyprawy była retencja wodna w Tereszewie, gdzie przy pomocy Pana Borysa Szpryngwalda z Nadleśnictwa Brodnica rozpoznawaliśmy i liczyliśmy zauważone ptaki. Jest to niesamowite miejsce, które dzięki spiętrzeniu wody i stworzeniu wyjątkowo dobrych warunków do żerowania i gniazdowania, przyciąga do siebie ogromne ilości ptaków, zwłaszcza wodnych. Obszar ten sąsiaduje ze ścianą lasu, przez co mogliśmy dodatkowo zauważyć gatunki związane ze środowiskiem leśnym.

Mieliśmy możliwość podziwiania  widoku setek pływających i nadlatujących skrzydlatych „lotników”. Dzięki Panu Borysowi rozpoznaliśmy 24 gatunki ptaków, w ogólnej liczbie ok. 800 zauważonych osobników. Była to prawdziwa uczta dla oka. W obserwowanym obszarze były łyski (ok.350), gęsi gęgawy i zbożowe (ok.270), krakwy (50). Z ciekawostek należy wymienić wąsatki,  świstuny, bielika, czy skowronka, który mimo późnej pory, jeszcze od nas nie odleciał.

Drugim celem wyprawy była szkółka leśna w Zaroślu na terenie Nadleśnictwa Brodnica. Tam czekał na nas leśniczy, Pan Mariusz Prusakowski, który oprowadził nas po kwaterach, gdzie rosną drzewka, które trafią do lasu. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób przechowuje się nasiona i przygotowuje je do siewu, poznaliśmy sprzęt wykorzystywany na szkółce oraz mogliśmy zobaczyć jak działa deszczownia. Wzdłuż trasy znajdowały się tablice z horoskopem Celtów, na których każdy mógł znaleźć swoje  „drzewo - opiekuna” w zależności od daty urodzenia.

Spotkanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek przy ognisku, które zafundowało nam Nadleśnictwo.

Elżbieta Kapusta, Beata Godlewska