9 listopada podczas uroczystości z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dla upamiętnienia tego wydarzenia,  w brodnickiej „Dwójce” posadziliśmy niezwykłe drzewo, „Dąb Niepodległości”. Symbolicznie dokonali tego Pan Dyrektor Bogumił Kupczyk, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Adam Rysiewski oraz uczeń klasy VIII Janek Olszewski. Z tej okazji obok drzewka postawiona została okolicznościowa tablica.

Z okazji urodzin naszej ojczyzny w całej Polsce sadzone są dęby, jako nawiązanie do akcji prowadzonej przez naszych przodków, którzy w latach 1918 – 1928 spontanicznie sadzili drzewa w miastach, miasteczkach i wsiach. Były to głównie dęby – uosobienie siły i długowieczności, nieprzemijającej pamięci jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości, które w wielu miejscach przetrwały do dziś.

 Nasze drzewo jest wyjątkowe, gdyż pochodzi z nasion pomnikowego „Dębu Rzeczypospolitej” rosnącego w lasach Nadleśnictwa Brodnica w okolicach Górzna. Według legendy odpoczywał pod nim król Władysław Jagiełło po uniknięciu zasadzki zastawionej przez Krzyżaków na przeprawie przez Drwęcę pod Kurzętnikiem, tuż przed Bitwą pod Grunwaldem.

W czasie II wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu pod tym drzewem przysięgę na wierność ojczyźnie składali partyzanci i żołnierze wyklęci.

Jesteśmy dumni, że mamy swojego „świadka”  historii.

 

Elżbieta Kapusta, Beata Godlewska, Lucyna Krajnik